RMC "Dr Safet Mujić"

tel: +387 (0)36 503 100 centrala
+387 (0)36 576 910 centrala
+387 (0)36 503 160 uprava
fax: +387 (0)36 576 915

Dom zdravlja Carina

tel: +387 (0)36 552 425 uprava
+387 (0)36 552 433 uprava
+387 (0)36 552 279 PZZ
fax: +387 (0)36 552 425

Centar za majku i dijete

tel: +387 (0)36 551 611 centrala
fax: +387 (0)36 552 424 uprava
Služba za neurologiju i psihijatriju

U sklopu Službe za neurologiju i psihijatriju RMC "Dr. Safet Mujić" funkcioniraju:

  • Odjel za neurologiju
  • Centar za mentalno zdravlje (CMZ)
  • Odjel za psihijatriju.

Služba za neurologiju i psihijatriju RMC "Dr Safet Mujić" (ponovno) je osnovana 1992. godine na inicijativu dr Melihe Imamović i prim dr Rame Omanović. U periodu od 1992. godine do 1995. godine funkcionisala na principu ambulante. Godine 1996.formirana su oba odjela koji su spletom ratnih okolnosti bili fizički udaljeni. Tek 1997. godine počinju egzistirati kao odjel neurologije i psihijatrije u zgradi nekadašnje kasarne "Južni Logor". Iste godine osnovan je prvi Centar za mentalno zdralje u državi na čijem je čelu bio Prim dr Zlatko Hrvić.

U službi neuropsihijatrije radi 6 ( šest ) specijalista i jedan specijalizant iz iste oblasti:

  1. Šef službe dr Lamija Duranović – Vinković,
  2. dr Mehmed Kovačević,
  3. dr Svjetlana Bajgorić – Šehović,
  4. dr Senad Međedović ( ima prethodno spec. iz urgentne Med.) ,
  5. dr Elmir Šator ( ima prethodno spec. iz socijalne med.),
  6. dr Biljana Milivojević, specijalizant.

Na postdiplomskom studiju iz oblasti Biomedicina i zdravstvo su dr Lamija Duranović – Vinkovič i dr Elmir Šator, a dr Senad Međedović iz oblasti Biologija i humana genetika.
Glavna med. sestra službe Zerina Začinović.
U službi radi : 2 psihologa ; 2 socijalna radnika ; 21 medicinski tehničar ; 2 okupaciona terapeuta i pomoćno osoblje.

Odjel za neurologiju

Kontakt telefoni:
Odjel neurologije 503-147 ; 503- 168
Kabinet EEG 503-166
email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

Odjel neurologije je do 2003. godine dijelio zajedničke prostorije sa Plućnim odjelom i brojao 7 bolesničkih kreveta. Neurološka ambulanta i Kabinet za elektroencefalografiju bilu su smješteni u zasebnoj zgradi u krugu bolnice.Odjel neurologije sa nešto proširenim kapacitetom, danas broji 10 kreveta, 3 kreveta pripadaju potpuno opremljenoj Intenzivoj njezi uz sobu za intervenciju. Kabinet za elektroencefalografiju vodi dr Svjetlana Bajgorić – Šehović i sestra Fatima Puzić. Na odjelu egzistira neurološka ambulanta koja prima pacijente svakim radnim danom bez principa naručivanja u radnom vremenu od 09-13 sati. U toku je izmještanje ambulante u prostorije u prizemlju.

U budućnosti planiramo educirati novi kadar za postojeće Kabinete i eventualno uvesti Kabinet za evocirane potencijale kao neophodan u dijegnostici multiple skleroze i oboljenja moždanog stabla.

Na odjelu neurologije zbrinjavamo :

  1. neurološke deficite tipa motorne ili i senzitivne oduzetosti sa ili bez poremećaja govora.
  2. različita komatozna stanja
  3. prve i ponovljene cerebrovaskularne incidente
  4. glavobolje i vrtoglavice različite etiologije
  5. specifične i nespecifične krize svijesti
  6. vertebrogenu patologiju i mijelopatije
  7. relapse degenerativnih neuroloških bolesti ( multipla skleroza i sl.)
  8. akutne komplikacije organsih moždanih sindroma
  9. zadesne intoksikacije
  10. ekstrapiramidne poremećaje ( Parkinsonova bolest, horea, i sl.)
  11. neurološke komplikacije hroničnih internističkih oboljenja

Centar za mentalno zdravlje ( CMZ )

Kontakt telefon: 036-503-133

Mentalno zdravlje je osnov za razvoj i ispunjavanje punog potencijala svakog čovjeka. Osobe sa mentalnim poremećajem mogu se oporaviti i živjeti zdraviji i produktivniji život. Usluge trebaju biti pristupačne i kvalitetne bez obzira na geografsku lokaciju, ekonomski status, religiju ili nacionalnost. Briga za mentalno zdravlje stanovništva uključuje promociju važnosti mentalnog zdravlja,prevenciju mentalnih poremećaja, liječenje, rehabilitaciju uz aktivno učešće zajednice i društva. Postoji potreba za senzibiliziranjem javnosti u vezi važnosti mentalnog zdravlja. Zbog toga je neizostavna uloga medija koji bi trebali izbjeći senzacionalističke teme koje od psihijatrije prave slučaj, a od korisnika ljude drugog reda. Nadamo se da predstoji vrijeme još bolje suradnje i razumijevanja.

koncept rada :

Naš Centar za mentalno zdravlje je otvoren 1997.godine 1999.godine je započela edukacija "Mentalno zdravlje u zajednici" u organizaciji SWEBiH i WHO. Rad je timski a tim čine psihijatar Prim dr Senada Hrvić rukovodilac Centra , psiholog Suad Behmen, socijalni radnik Sead Trbonja, okupacioni terapeut Bećir Burić, dva medicinska tehničara. Svi članovi tima su završili izuzetno kvalitetne edukacije psihijatrije u zajednici.

Princip rada našeg multidisciplinarnog tima je:

  1. jednakost sa različitim kompetencijama.
  2. izbjegavanje hospitalizacije gdje god je to moguće.
  3. rad po teritorijalnom principu.
  4. pomaže se osobama da ostanu integrisane u svoj socijalni kontekst.
  5. rad je upućen na osobu

Korisnici dolaze u kontakt sa našim Centrom preko zatvorenih i otvorenih sistema upućivanja. Upućuju ih liječnici opšte prakse, specijalisti porodične medicine, socijalne službe, policija, ili se upućuju sami i preko informativnih veza – uputnica nije neophodna. Pored primanja korisnika u Centar, dio tima (patronažna služba koju obavlja jedan ili više članova tima) obavlja kućne posjete po unaprijed utvrđenom planu, a i po pozivu. Ovaj dio funkcionira od 1997. godine. Rad je olakšan nakon donacije terenskog vozila od strane WHO. Od klijenata koji su po redovnom kontrolom patronažne službe vrlo su rijetke hospitalizacije. Uvjerili smo se da je to najhumaniji i najdjelotvorniji tretman oboljelog člana zajednice. Kroz ovakav rad porodica je uključena u proces rehabilitacije.

Naš Centar je fizički dostupan, stil rada i ophođenja su neformalni, raspored prostora multifunkcionalan. Pružamo niz različitih usluga, tretmana i ekspertiza.

  1. Ambulantni rad – obavljaju se prvi, kontrolni pregledi, po potrebi uključen psiholog.
  2. Ljekarska uvjerenja – posao, vozači, uvjerenja o sposobnosti za nabavku, držanje i nošenje oružja, uvjerenja o boravku, sisitematski pregeledi, vojska itd.
  3. Depo terapija – iz registra depo preparata vidljivo je da je na redovnoj terapiji, što ambulantno a što u kućnom posjetama 200- 260 pacijenata.
  4. Patrolažna služba – o kojoj je bilo riječi
  5. Dnevna bolnica- socio terapija,- okupaciona terapija - psiho terapija, - indiviualna i grupna terapija, ( učestvuju psihijatar, psiholog, socijalni radnik, okupacioni terapeut i dva medicinska tehničara ).
  6. Okupaciona terapija – omogućava da se vodi neovisan, produktivniji život sa mnogo više zadovoljstva. Okupaciona terapija pomaže da se bolje organizira vrijeme, za bolje razumjevanje poblema u savladavanju barijera i vraćanje u zajednicu, obitelji i radnom mjestu. Uloga okupacionog terapeuta je da pruži spoznaje o sprječavanju gubitka fizičke i duhovne sposobnosti, da omogući osoposobljavane za svakodnevni život i rad i prilagodi novim načinima života uz pomoć pomagala. U našem Centru radi educirani okupacioni terapeut ( art terapeut ), što podrazumjeva izradu i opremanje slika te podsticanje kreativnosti kod naših korisnika.

U okviru rada psihologa provode se aktivnosti psihološkog savjetovanja, psihodijagnostike, psihološke procjene sposobnosti za specifične vrste profesionalnih zanimanja, individualni i grupni psihoterapijski tretman, porodična terapija, psihoedukacija. Trenutno se grupni psihoterapijski tretman provodi sa četiti grupe klijenata: grupa ratnih veterana oboljelih od PTSP-a, grupa klijenata mlađe životne dobi koji su na redovnoj depo terapiji, grupa štićenika udruženja '' Sunce '', te grupa štićenika Doma za nezbrinutu djecu i omladinu. Pored ovoga, obogatili smo se sa jednim novim sadržajem – rekreativnom terapijom.

U našem CMZ-u djeluje i socijalni radnik koji je, između ostalog, zadužen za koordiniranje rada ostalog osoblja u Centru. Socijalni radnik je prvenstveno angažovan na provođenju individualnih i grupnih socio-terapijskih seansi, uzimanju socijalnih anamneza, terenskom radu sa klijentima koji su u nemogućnosti da se lijeće u Centru, kao konsultant po pitanju rješavanja aktuelne socijalne problematike klijenata, te sarađuje sa drugim gradskim institucijama( Centri za socijalni rad, mjesne zajednice, specijalizirane socio-medicinske institucije itd. ).

Naš tim je napravio pozitivan iskorak zahvaljujući edukacionom programu, poštujući sve pricnipe „ psihijatrije u zajednici „. Klijentova egzistencijalna patnja i njegov odnos sa društvenim bićem su primarni. Stvoren je novi odnos i shvatanje kako prema psihijatriji tako i prema samom sebi. Našem Centru gravitira preko 65.000 stanovika. Naslonjeni smo na odjel psihijatrije

PSIHIJATRIJSKI ODJEL

Kontakt telefon: 576-408

U toku rata odjel psihijatrije bio je smješten u atomskom skloništu naselja Zalik bez uslova za smještaj i liječenje bolesnika sa psihičkim smetnjama. 1995.godine odjel počinje sa radom u obnovljenom objektu bolnice do 2010.godine, kada prelazi u novoizgrađeni objekat sa velikim dvorištem koji je još u fazi izgradnje. Kapacitet odjela je 21 krevet , dva izolatora ( ženski i muški ) u kojem rade 2 specijalista neuropsihijatra, psiholog Amra Đino, socijalni radnik Đemila Repeša, radno – okupacioni terapeut Đulsa Škrelja , 10 medicinskih tehničara.

Aktivnosti odjela psihijatrije uključuju pružanje usluga mentalnog zdravlja na sekundarnom i tercijarnom nuivou rada tj. dijagnostiku, psihofarmakološko liječenje, resocijalizaciju i rehabilitaciju osoba sa duševnim smetnjama. Po Zakonu o zaštiti osoba sa duševnim smetnjama na odjelu psihijatrije provodi se dobrovoljni i prisilni smještaj.

Na odjelu se sprovodi smještaj i liječenje osoba sa

  • akutnim psihozama
  • recidivi hroničnih duševnih bolesnika
  • poremećaj ovisnosti
  • poremećaj ličnosti

U sklopu odjela funkcioniraju dvije opće psihijatrijske ambulante.

Rad psihologa: dijagnostički i terapijski . Terapijski podrazumjeva rad sa pacijentima odjela, konsultativne preglede te rad sa vanjskim pacijentima

Rad socijalnog radnika

Rad socijalnog radnika odnosi se na rad sa pacijentima odjela, pacijentima bolnice, rad sa porodicom. Na odjelu je aktivna radno – okupaciona terapija. Podrazumjeva izradu ručnih radova, likovni rad, te uređivanje i održavanje zelenih površina.

 
Home Službe i odjeljenja Neurologija i psihijatrija